هموطنان ارجمند و با عزت!

یکی از معضلات قرن بیست و یکم که آینده زندگی بشر در این کره خاکی را به شدت مورد تهدید قرار می دهد، معضل کمبود آب است. منابع آب شیرین در جهان بسیار اندکند. از 100٪ کل آب موجود در جهان بیش از 97٪ آب شور و غیره قابل استفاده و تنها کمتر از 3٪ آبها آب شیرین است که این منابع هم بشدت پراکنده هستند و به طور یکنواخت بین تمام انسانها تقسیم نشده و متاسفانه سهم کشور ما از این منابع بسیار کم است که این بعلت قرار گرفتن کشور ما در اقلیم خشک جهان است.

منابع آب شیرین در هر کشور محدود به بهربرداری از آن در دراز مدت موجب کم آبی و یا بی آبی خواهد گردید. در طی دهه های آینده آب منبع و عامل بحران برای حیات کشورهای خشک و نیمه خشک خواهد بود، تا آنجا که تنش های سیاسی بین کشور های همسایه بر سر استفاده از آب های سطحی و مخازن آبهای زیرزمینی بین المللی ممکن است تا سرحد جنگ هم پیش برود، ضمن اینکه پروژه های آتی قطعاَ با هزینه های بالاتری مواجه و دستیابی به آن مشکل تر خواهد بود، برسی پروژه های تامین آب حاکی از آن است که قیمت تمام شده هر متر مکعب آب برای پروژه های نسل بعد اغلب 2 تا 3 برابر بالاتر از پروژه های نسل حاضر هستند، از طرفی جمعیت دنیا پیوسته افزایش یافته به طوری که نیاز به آب برای مصارف خانگی، زراعت و صنعت زیاد می شود.

توجه به این مهم که با بالا رفتن سطح زندگی مردم مصرف سرانه آب افزایش می یابد نیز حقیقتی گویا از روند سریع مصرف آب در آینده خواهد بود. عامل مهم دیگر، استفاده از مواد و کودهای کیمیایی در مصارف زراعتی است که وجود این آلاینده ها حتی در پسابهای صنعتی به طور جدی بر کیفیت آب تاثیر می گذارد و قابلیت مصرف آنها را از بین خواهد برد. باید پذیرفت که آلودگیها تا به حال به راه کار قابل ملاحظه نرسیده اند بنابراین در دهه های آینده نمی توان بسیاری از منابع آب را برای مقاصد شرب مطلوب دانست. نتیجتاَ توجه به این امر مهم که کشور ما نیز جزئی از پیکر هستی بوده و به تدریج کمبود آب و آفت منابع زیر زمینی بر آن حادث شده، نباید از نظر و برنامه ریزی دست اندرکاران حتی برای لحظه ای فراموش گردد و ریاست عمومی شرکت آبرسانی و کانالیزاسیون شهری افغانستان نیز به عنوان متولی امر تولید و توزیع آب در این زمینه توجه جدی مردم و مسئولین سکتور آب را خواهان است.

شما میدانید که اکثریت مطلق آب صحی که امروزه اداره آبرسانی و کانالیزاسیون شهری افغانستان در تمام ولایات کشور غرض آشامیدن تهیه و به خدمت شما قرار میدهد از منابع زیر زمینی تامین میگردد.

لهذا احترامانه تقاضا مینمائیم که با حفظ و نگهداری این منابع ارزشمند حیات نسل های آینده کشور را تضمین نمائید.

همکاری با اداره آبرسانی و کانالیزاسیون شهری افغانستان مبین فرهنگ والای شهروندی، حس وطندوستی و باورمندی تان به آینده روشنو خدمات معیاری این اداره میباشد.

 

الحاج انجنیر حمیدالله یلانی

رئیس عمومی شرکت آبرسانی و کانالیزاسیون شهری افغانستان